ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ ΣΤ΄ (ΚΑ) - ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Τηλέφωνο: 25692590
Τηλεομοιότυπο: 25692595
Μενού

Στα πλαίσια του μαθήματος των νέων ελληνικών αφού μάθαμε αρχικά τα βασικά σημεία στίξης (τελεία, κόμμα, ερωτηματικό, θαυμαστικό, παύλα) και πότε χρησιμοποιούνται μέσα σε ένα κείμενο, σκεφτήκαμε με τους μαθητές ότι θα ήταν πολύ βοηθητικό αν μαθαίναμε ένα ποιηματάκι με τα σημεία στίξης. Ο στόχος του ποιήματος είναι να μπορέσουν τα παιδιά να εξοικειωθούν με τα συγκεκριμένα σημεία στίξης, να καταλάβουν πότε μπαίνουν και με ένα εύκολο και παιγνιώδη τρόπο, να εμπεδωθούν στο γραπτό τους λόγο. Είπαμε διάφορες ιδέες στην τάξη για προτάσεις που να παρουσιάζουν τα σημεία στίξης και τελικά τις ενώσαμε σε ένα εύηχο ποιηματάκι με ομοιοκαταληξία. Προσθέσαμε και σχετικές κινήσεις και έτσι έγινε ακόμα πιο εύκολη η εκμάθησή του. Το παρουσιάσαμε στη διευθύντρια πρώτα και μετά με δική της εισήγηση το παρουσιάσαμε και στην συγκέντρωση του σχολείου, ως μία καλή πρακτική και ανταλλαγή ιδεών ανάμεσα στα παιδιά.